WOLFENSTEİN OLD BLOOD


Wolfenstein old blood,Wolfenstein new order'dan sonra çıkan ve new order'ın öncesini konu alan,yine kahramanımız William Joseph "B.J." Blazkowicz'i yöneterek amansızca nazi avladığımız wolfenstein'ın standalone dlc oyunudur.

İncelememizi her zaman olduğu gibi oynanış,hikaye,grafik ve teknik açıdan yaklaşarak değerlendireceğiz.Hadi başlayalım!!!

Şimdi öncelikle cevaplamak istediğim şey şu ki,new order'ı oynamadan old blood'ı oynadığımızda senaryo ve konu bütünlüğü açısından herhangi bir sıkıntı ya da hikayede kopukluk oluyor mu? Hayır olmuyor,eğer seriye old blood ile giriş yapmak isterseniz buyrun yapın, her ne kadar old blood new order'dan sonra çıkmış olsa da ilk önce old blood'ı deneyimlemek hikaye akışını bozmadığı gibi kafalarda büyük soru işaretleri bırakacak kopukluklar da yaratmıyor.Çünkü old blood new order'dan tamamen bağımsız ve kendi içerisinde bir hikayesi olan ve bu hikayenin de oyunun sonuyla birlikte noktalandığı bir oyun.Ancak oyunun bazı noktalarda new order'a göndermeleri olduğunu söyleyebilirim,fakat bunlar new order'ı oynamamış iseniz fark etmeyeceğiniz ve oyun deneyiminizi baltalamayacak şeylerdir.Şimdi gelelim hikaye kısmına.

Oyunumuzun hikayesi new order'ın öncesini konu alıyor ve bize nazi direnişine karşı olan amansız mücadelemizi anlatıyor.Oyunun hikaye anlatım tarzı ve kendini dinletmeyi başaran yapısıyla ön plana çıkıyor ancak new order da olduğu kadar yoğun ve derin bir hikaye yok ortada.Tabi bunu bir eksi olarak görmemek lazım çünkü old blood bunu vaat etmiyor oyuncuya.Kendisinin özünde bir dlc olması sebebiyle hikayeden ziyade oynanış zevki vaat ediyor diyebiliriz. Oynanıştan bahsederken değineceğiz tabi ki bu konudaki başarısının ne boyutta olduğuna ancak hikaye anlatımı ve senaryo açısından düşük olan bir beklentiyi rahatlıkla karşılayabileceğini söyleyebilirim.Oynanış süresi 7-8 saat civarı sürüyor ve bazı noktalarda oynanış zevkini arttırmak için yapıldığını düşündüğüm, ama yaratılmış olan evrenin kurallarına uymadığını düşündüğümden pek beğenemediğimi ve biraz cozuttuğunu ve absürtleştiğini düşündüğümü söylemeliyim. Gelelim işin civcivli kısmı olan oynanış kısmına.

Şimdi öncelikle new order'daki vuruş hissiyatı,silah çeşitliliği,bitirici animasyonların çeşitliliği ve tatmin ediciliği,isteğe bağlı olarak bırakılan ''ister gizli git, ister kaos yarat seçim senin'' mantığı vs bunun gibi başarılı ve oynanış zevkini arttıran her şey direk aktarılmış diyebilirim. New order'dan sonra bu konuda bir ekstra beklentiniz varsa oynanış kısmı sizi üzebilir çünkü aynı şeyler ama hala çok eğlenceli ve zevkli kesinlikle.Eğer nazi avına çıkmak, bu sırada farklı farklı silahlarla yine yeni yeniden nazi kafalarını uçurmak,çizgisel bir deneyim yaşamak New order'da baymadı veya New order'ı hiç oynamadım ki ben daha lan diyosanız çok seveceğiniz zevk alacağınız bir oyun olduğunu söyleyeblirim. Ancak kocaman bir ANCAK demek istiyorum burda.Şimdi oyunda eski usul bir şekilde yerden can,mermi ve gerekli mühimmatı biz manuel olarak topluyoruz.Bunda bir sıkıntı yok ancak bu adamlar New order'da yedikleri naneyi yine yemişler arkadaş! Yahu neden şarjör değiştirme tuşuyla yerden bir şeyleri alma tuşu aynı NEDEN. Bak tamam normalde sıkıntı olmuyor da aksiyon sırasında çok sinir bozucu olduğu anlar olabiliyor.Otomatik alsa yerdeki bu gerekli materyalleri çok güzel olacak, çünkü bu şekilde aksiyon sırasında akıcılığı bozuluyor oyunun oynanışının, içine ediyor diyemem tabi ki buyük bir eksi değil bu ama zedeliyor oynanışı yani new order'da da takılmıştım buraya yine söylemeden geçemedim çünkü zedelemiş aga hiç mi feedback yoktu bununla ilgili ben mi sıkıntı ettim bir tek bilemedim neyse.Bu ufak sıkıntı dışında oyunun oynanış kısmı taş gibi bence.Eski usul fps tarzının zamanımıza uyarlanarak, modern tekniklerle harmanlanmış çok başarılı bir örneği. Oynanışla ilgili belitmem gereken en net eksi bana kalırsa işin boss savaşları kısmı. Ben ne keyif aldım ne de bir mantığa oturttum açıkçası,çünkü eğlenceli desen eğlenceli değil,hikayenin gerekliliği desen alakası yok.Neden konulduğunu anlamadım malesef ve bence oynanışın en zayıf noktası bu boss savaşlarının gereksiz varlığı olmuş oyun içinde.Gelelim grafik olarak değerlendirmeye.

Grafiksel açıdan oyun tatmin edici diyebilirim.İnanılmaz bir grafik takıntınız yoksa rahatsız etmeyecektir.Grafikler yer yer kaplama konusunda göze batıyor ama onun dışında gayet yeterli seviyede olduğunu söyleyebilirim.Tabi ki son olarak teknik açıdan bakacak olursak oyunumuza,oyunu PC de oynadım bir kere crash oldu ancak PS4 ya da XBOX'da boyle bir şey yaşayacağınızı sanmam.Oyunda fps konusunda herhangi bir sıkıntı gözlemlemedim, ancak klasik bethesda bug'ları malesef bu oyunda da var ve bazen göz zevkini bozup atmosferden koparıyor ve bazen oyunu en son kayıt noktasından açmanıza sebep olabiliyor, keza bir kez başıma geldi anlamadığım bir şekilde merdivene tırmanmadı karakter ve son kayıt noktasından tekrar açıp oynadığım bir kısmı tekrar oynamak zorunda kaldım, bu sefer merdivenden tırmandı ancak bir kere oldu bu durum.


Oyunu kimler almalı kim para vermeli bu oyuna diyecek olursak eğer,New order'ı oynayıp sevdiyseniz ve aynı mantıktaki oynanışı farklı mekanlarda deneyimlemek size cazip geliyorsa alın derim.Bunun dışında fps seven, vuruş hissiyatı tatmin edici düzeyde olan oyun arayan,biraz eski usul oyun dinamikleri gözüne batmayacak ya da bu nostaljiyi ve populer mantığın aksine işleyen dinamikleri farklılık ve çeşitlilik kaynağı olarak görenler bu oyunu deneyimlemeli derim.Oyunun fiyat aralığı bana kalırsa 10-30 tl arası.Çok çok çok fazla oynamak istiyorsanız belki 50 tl de verebilirsiniz, ama daha fazlasını vermek sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
HİKAYE :65/100

OYNANIŞ :85/100

GRAFİK :70/100 ORTALAMA PUAN :73

METACRİTİC PUAN :76

0 görüntüleme